Adana Habercisi

SAĞLIKTA ‘PERFORMANS’ SİSTEMİ “SOS” VERİYOR!

SAĞLIKTA ‘PERFORMANS’ SİSTEMİ “SOS” VERİYOR!
185 views
23 Temmuz 2019 - 15:10

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarını mutsuz ettiğini savundu.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, döner sermaye sisteminin değişmesi ve dağıtılabilir döner sermayenin artırılması talebinde bulundu. Sendika binası önünde, üyelerle basın açıklaması yapan Nennioğlu, ‘’Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sistemimizin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sistemi de, artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde mutsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa, sistemlerin de son kullanma tarihi vardır ve Döner Sermaye Sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur’’ dedi. 
İKİ AYDIR DÖNER SERMAYEDEN ÖDEME ALINAMADI 
Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Yüreğir Devlet Hastanesi ve Kozan Devlet Devlet Hastanesi’nde çalışan hekim dışı personelin, son iki ayda ‘sabit ek ödeme’ dışında sıfır TL döner aldığını belirten Başkan Nennioğlu, ‘’Sabit ek ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başlamıştır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun yüzde 25’ini oluşturmaktayken bugün yüzde 90’ini oluşturmaktadır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise Sağlık Uygulama Tebliğleri (SUT) fiyatları artmadığından 12 yıldır artmamaktadır’’ ifadelerini kullandı. 
DAĞILIMIN ADALETSİZ OLDUĞU BİR GERÇEKTİR 
Nennioğlu şöyle konuştu; ‘’Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel, hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta, (Dr.Ekrem Tok Adana Ruh Sağlığı ve Hastanesinde, Yüreğir Devlet Hastanesinde, Kozan Devlet Devlet Hastanesinde hiç alamamakta) hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. Şöyleki ; 10 yıl önce Bir uzman Hekim Döner Sermaye ek ödemesi ile 20 Cumhuriyet altını alabilirken şimdi sadece 3 tane alabilmektedir. Çalışanların neredeyse tamamı bu dağılımın adaletsiz olduğunu düşünmektedir. Sonuç olarak birkaç yıl içerisinde hekimler dahil tüm çalışanlar sadece sabit ek ödemeye mahkum kalmaktadır. Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, yüzde 1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de, Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda yüzde 46,5 yerine yüzde 39’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki yüzde 37’nin altına düşmüştür. Sistemde uzun zamandır köklü değişiklikler yapılmadığından, yanlış uygulamalar ve yönelimler artmıştır.’’ 
ACİL ÖNLEMLER ALINMASI GEREKMEKTEDİR 
Başkan Bekir Nennioğlu, Döner Sermaye ile ilgili acilen alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı; 
– Dağıtılabilir Döner sermaye tutarları ve oranları artırılmalı, Döner Sermaye katsayıları acilen adil bir şekilde yeniden belirlenmelidir.
– Döner Sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi sağlanmalıdır.
– Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir(Sadece Sağlık Bakanlığı çalışanları sabit ek ödemeyi döner sermayeden alıyor ve vergi matrahına dahil ediliyor).
– Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmesi sağlanmalıdır.
– Tasarruf etmek adına çalışanların nöbet ücretlerini ödememek için fazla mesailer izine dönüştürüp zaten eksik personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmaktadır. Tasarruf çalışanların üzerinden yapılmamalıdır.
– Hazine hissesi, Sağlık Bakanlığı merkez payı ve SHÇEK Payı vergilerinin kaldırılması sağlanmalıdır.
– 12 Yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir.
– Hastanelerin borçları sağlık çalışanlarına yansıtılmamalıdır.
-Özellikle, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi gibi dal hastanelerinin yatak fiyatlarında en az yüzde 50 artış sağlanarak rahatlama sağlanması gerekmektedir.
Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dahil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir. Bu sorun, sağlık çalışanlarının tamamına yansıyacaktır. acilen köklü bir değişiklik yapmalı, bu arada da ilimizdeki sağlık kurumları mümkün olduğunca döner sermayeyi en üst oranlardan dağıtılmalıdır.

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.