Adana Habercisi

CHP’Lİ BAŞKANIN MAZBATASI İPTAL EDİLDİ

CHP’Lİ BAŞKANIN MAZBATASI İPTAL EDİLDİ
65 views
27 Mart 2020 - 21:55

Adana’nın Ceyhan İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatası Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.  31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Kadir Aydar’ın mazbatasının  YSK  tarafından iptal edilmesiyle boşalan bu göreve belediye meclisinin toplanarak meclis üyeleri arasından başkan seçmesi bekleniyor.

CHP’nin 2 dönem Cyhan İlçe Başkanlığı görevini yürüten Kadir Aydar 31 Mart seçimlerinde CHP’nin aldığı kararlar başkan adayı ön seçimle belirlendi. Başkan seçilmeden önce  “silahlı tehdit” ve “ruhsatsız silah bulundurma” suçlarından yargılandığı mahkemece iki ayrı davadan 20 ay hapse mahkum edilen Ceyhan Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Kadir Aydar’ın başkanlık mazbatası bugün YSK tarafından iptal edilerek başkanlığı düşürüldü.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Ceyhan Belediye Başkanı Aydar Aydar’ın 2 ayrı suçtan kesinleşmiş 20 ay hapis cezasının bulunması nedeniyle toplanarak konuyu gündeme aldığı, Aydar’ın seçilmeye engel sabıka kaydının bulunması nedeniyle mazbatasının iptaline karar verdiği öğrenildi.

Öte yandan, Kadir Aydar’ın başkanlığının YSK tarafından düşürülmesiyle Ceyhan Belediyesinin yeni başkanını, Belediye Meclisinde yapılacak seçimle belirleyeceği ifade edildi.

Ceyhan Belediye Başkanı kadir Aydar’ın 2 hafta önce görevinden alındığı iddia edilmişti. Ceyhan’a kayyum atandığı iddiası mazbatası iptal edilen Kadir Aydar tarafından reddedilmişti. Aydar “Görevimin başındayım. Bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar” açıklamasında bulunmuştu. Bu iddialar üzerine CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun, Veli Ağbaba, Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin ile Burhanettin Bulut, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Ceyhan’a giderek Kadir Aydar’a destek vermişti.

İddialar üzerine Adana Valiliği de yazılı bir açıklamasında Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alınmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığını duyurmuştu.

CHP’DEN MAZBATA İPTALİNE TEPKİLER

YSK’nın Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatasının iptaline tepkiler devam ediyor. CHP Adana Milletvekilleri Ceyhan’a giderek Aydar’a destek verdiler. 4 Milletvekili sosyal medyadaki heplarından da YSK kararına tepkilerini dile getirdi.

CHPAdana İl Başkanlığı, Milletvekilleri ile Belediye Başkanlarının Ceyhan belediye Başkanı Kadir Aydar’ın YSK tarafından mazbatasının iptal edilmesi ile ilgili tepkileri şöyle:

CHP Adana İl Başkanlığı: Yüksek Seçim Kurulu, Ceyhan’a tarihi boyunca görmediği hizmeti 11 ayda veren Belediye Başkanımız Kadir Aydar’ın mazbatasını haksız, hukuksuz ve siyasi bir kararla iptal ederek, bağımsız olmadığını da itiraf etmiştir.
Bu karar Ceyhan halkının özgür iradesine ve demokrasiye vurulmuş bir darbedir. Ceyhan’ı sandıkta kazanamayan siyasal iktidarın, Ceyhan’da yolsuzluğu, hırsızlığı, israfı önleyen belediye başkanımızın mazbatasının iptali için başlattığı bu süreç siyasi bir darbedir.
Bu, Ceyhanlılara ve demokrasimize yapılan en büyük kötülüktür. Kınıyor ve kabul etmiyoruz.

Ayhan Barut: Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar nezdinde halk iradesine YSK eliyle darbe vurulmasını lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz. Kadir Aydar yalnız ve sahipsiz değildir. Ceyhan’ın kaderini değiştiren Başkanımızın her zaman yanındayız.

Halk iradesine sahip çıkmak ve Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar ile dayanışma için milletvekillerimiz ve yol arkadaşlarımızla Ceyhan’dayız. Sandıkta kazanamadıkları seçimin hesabını hukuk dışı yollardan sormak isteyenlere geçit vermeyeceğiz

Müzeyyen Şevkin: Halkın hür iradesiyle seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar’ın mazbatasının iptal edilmesi hukuk skandalıdır.
Milletin bu zor günlerinde çalışkan, genç, Ceyhan halkı için varını yoğunu ortaya koyan CHP’li belediye başkanını görevden uzaklaştırarak mı önlem alıyorsunuz!
Yazıklar olsun!

Talimatla işlettiğiniz hukuk sistemi adalet dağıtamaz. Haksız, hukuksuz bir şekilde milletin seçimine pranga vuramazsınız. Milletvekillerimizle, ilçe örgütümüzle, meclis üyelerimizle, halkımızla Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar’ın yanındayız. Asla yalnız bırakmayacağız.

Orhan Sümer: Seçilmiş ‪Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar, YSK’nın aldığı siyasi kararla haksız, hukuksuz, adaletsiz bir şekilde milli irade hiçe sayılarak görevinden alınmıştır.

Ceyhan halkının tercihini yok sayan, demokrasimize darbe vuran, YSK’nın aldığı bu karar yargının bağımsız olmadığının itirafıdır.

Burhanettin Bulut: #Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar’ın mazbatası, YSK’nın aldığı siyasi kararla haksız, hukuksuz bir şekilde elinden alınmıştır.

Seçilmiş başkanımıza ve Ceyhan’ın iradesine, demokrasimize darbe vuran #YSK’nın aldığı bu karar adeta yargının bağımsız olmadığının itirafıdır

Siyasi bir kararla görevinden alınan Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar yalnız değildir!

Soner Çetin: (Çukurova Belediye Başkanı)Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar’ın YSK kararıyla mazbatasının iptal edilmesi halk iradesine vurulmuş bir darbedir. Halkın tercihine aykırı bu kararı reddediyor ve kınıyorum.
Kadir Aydar yalnız değildir. @kadiraydarr01

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.