Adana Habercisi

ALADAĞ DAVASINDA CEZALAR AÇIKLANDI

ALADAĞ DAVASINDA CEZALAR AÇIKLANDI
204 views
05 Temmuz 2019 - 10:22

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar’a ait tarikat yurdunda çıkan ve 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili davada karar duruşması bugün görüldü.

Duruşmada tüm yurt yöneticilerine ceza verildi.

Mahkeme heyeti aralarında yurt ve dernek yöneticilerinin olduğu 18 sanığa, 8 yıl ile 12 yıl arasında hapis cezası verdi.

Yurt yöneticilerine verilen cezalar şöyle:

Yurt Müdürü Sanık Cuma Ali Genç 11 yıl 1 ay 10 gün

Dernek başkanı Sanık İsmail Uğur 12 yıl 2 ay 20 gün

Yurt müdür yardımcısı Sanık Mahmut Deniz 10 yıl

Dernek yöneticisi sanıklar 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi

Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet olma suçundan beraat kararı verildi, görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmasına karar verildi.

Avukatlar karar sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, “Kimi sanıklara ciddi cezalar verildi ama çok daha olayın vehametine uygun değerlendirmeler yapılabilirdi” dedi.

Avukat Erinç Sağkan ise “Bu mücadeleyi yürüten herkese Ankara barosu adına teşekkür ediyorum. 3 yıldır mücadele veriliyordu. Yurt binası yıkıldı delikler YÖK edildi dava dosyasında. Bir kısım sanıklar ciddi ceza aldı ama milli eğitim müdürü ciddi cezayı almadı. Bu adalet mücadelesi başla Canlar yanmasın diyedir.” şeklinde konuştu.

“KAMU GÖREVLİLERİNE CEZA VERİLMEDİ”

Karar sonrası BirGün’e konuşan aileler, cezayı az bulduklarını belirterek “Adaleti yine bulamadık” dedi.

Kazada kızı Nurgül Patlak’ı kaybeden Şerif Petlek, “Cezayı az verdiler. Milli Eğitim müdürüne de cezayı az verdiler. Neler düşündüğümü bile söyleyemeyeceğim, tansiyonum düşüyor,” dedi.

Davada kızını kaybeden Ahmet Yetim ise, “Üç yıldır buradayım. Başka vatandaşların başına gelmesin, başka evlatların canı yanmasın diye mücadele ediyorum. Yanarak can vermeyi biliniz. Senin de evladın var, yeğenin var… Üç yıldan beri adaleti bulamadık. Adaleti şu an yine bulamadık,” şeklinde konuştu.

Duruşmayı izleyen Mustafa Avcı da “Kızım Zeliha Avcı’yı yangında kaybettim. Üç yıldır mahkeme kapılarındaydık. Üç yıldır adalet istiyoruz. Gereken cezayı yurt yetkililerine verdiler ancak kamu görevlilerine vermediler,” dedi. Avcı, “Daha fazla ceza istiyoruz. Zaten asıl sorumlu onlardı. Adalete mecburen ayak uydurmak zorundayız. Milli eğitime daha fazla ceza verilmesini istiyorduk. Çok acı bir süreç yaşadık. Acı hiç unutulmuyor…” ifadelerini kullandı.

“ALADAĞLI AİLELERE BİR GELECEK BORÇLUYUZ”

Davayla ilgili BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, hukuksuzluklara ve tehditlere rağmen Aladağlı ailelerin mücadelelerinden vazgeçmediklerini vurguladı.

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde Süleymancılar tarikatına ait kız yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan yangında 11’i öğrenci 12 kişi yaşamını yitirdi.

Aralarında Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği yöneticileriyle kamu görevlilerinin olduğu 18 kişi, “Birden fazla kişiyi taksirle öldürme ve yaralanmalarına sebep olma” suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. 22 öğrencinin de yaralandığı faciayla ilgili davada tutuklu sanık bulunmuyor.

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.