Adana Habercisi

ADANA’YA “YENİLİK MERKEZİ” KURULUYOR

ADANA’YA “YENİLİK MERKEZİ” KURULUYOR
158 views
22 Ağustos 2019 - 20:31

Adana’yı rekabette ön plana çıkaracak, Adana sanayisini yeniden parlak günlerine döndürmesi beklenen Yenilik Merkezi’nin iş planını geliştirmek ve bu merkezi faaliyete hazır hale getirmek amacıyla Adana Sanayi Odası’nda çalıştay düzenlendi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), PwC ve Adana Sanayi Odası iş birliğinde bölgede kurulması planlanan Yenilik Merkezi’nin iş planını geliştirmek için çalıştay düzenlendi.

Toplamda üç oturumda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, işletmelerin ürün kalitesini ve güvenliğini iyileştirmelerine, Ar-Ge temelli ürün ve üretim teknolojisi geliştirmelerine, uluslararası ve ulusal pazarda rekabet etme gücünü artırmalarına destek olmak amacıyla kurulması planlanan Yenilik Merkezi’nin bölge ekonomisinin kalkınmasına büyük katkı sunacağını söyledi.

Kurulması planlanan Yenilik Merkezleri’nin kentin yeni bir yol haritası çizmesi büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Kıvanç, “İnovasyon bugün ve geleceğimiz için önemli bir yatırım olarak ele alınmalı. Birçok alana hizmet etmesi beklenen bu merkezin inanıyorum ki yoğun araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü, yeni teknolojilerin geliştirildiği, inovasyon potansiyeli yüksek bir yapı olarak faaliyet gösterecek” dedi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalıştayda Adana’da kurulacak yenilik merkezinin benzerinin İzmir ve Mersin’de kurulması hedefleniyor. 3 yenilik merkezinin iş planını geliştirmek ve bu merkezleri faaliyete hazır hale getirmesi amacıyla düzenlenen çalıştayın ikinci oturumunda ise, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, UNDP, PwC proje ekibinde yer alan uzmanlar ve bölgede faaliyet gösteren işletmelerin katılımıyla, Adana yenilik ekosistemindeki fırsatlar ve ihtiyaçlar değerlendirildiğini; kurulacak olan Yenilik Merkez’in değer önermesi ve organizasyon yapısına yönelik öneriler geliştirildi.

Programın son kısmında ise PwC Adana-Mersin İnovasyon Merkezi Projesi Direktörü Akif Koca tarafından “Türkiye Yenilik Ekosistemi Sunumu, Adana Yenilik Merkezi Taslak Tasarım Modeli, Nihai Taslak Tasarım Modelinin Birlikte Geliştirilmesi, Projenin Yol Haritası ve Sonraki Adımların Değerlendirilmesi” konularının ele alındığı çalıştay gerçekleştirildi.

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.