Adana Habercisi

ADANA’DA SEMT PAZARLARINDA UYULACAK KURALLAR AÇIKLANDI

ADANA’DA SEMT PAZARLARINDA UYULACAK KURALLAR AÇIKLANDI
204 views
01 Nisan 2020 - 19:19

Adana’da semt pazarlarında uyulması gereken koşullar belirlendi.

Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden bu konuda yapılan açıklama şöyle:

İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 01.04.2020 Tarih ve 2020/20 Sayılı Kararı

Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasını önlemek, vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek, salgında en etkili mücadele olan sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla il, ilçelerimizdeki  mahalle/semt pazar yerlerinde tedbirler geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştı.

Ancak başta geleneksel olarak haftanın belli bir günü toplanan pazarlar (çarşamba pazarı, cuma pazarı vb.) olmak üzere sahada uygulamanın hala istenilen seviyede olmadığı, sosyal mesafenin sağlanamadığı, salgının yayılmasını engellemek adına alınması gereken tedbirlerin istenilen düzeyde uygulanmadığı görülmektedir.

Bu belirtilen talimatların eksiksiz uygulanmasının sağlanması, ayrıca ilave olarak  pazar  kurulacak günlerde pazar yerlerinin veya pazar kurulacak alanların (cadde/sokak/ meydan vb.) aşağıda belirtilen esaslar dahilinde faaliyetlerini yürütmesi sağlanmalıdır. Bu kapsamda;

  1. Pazarın toplanacağı gün pazar yeri/ alanlarına kontrollü giriş, çıkışları sağlamak için belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde diğer tüm alanların demir bariyer vb. araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş-çıkışlar engellenmelidir.
  2. Pazar yeri/alanına giriş ve çıkışlar mümkün ise aynı yerden yapılmamalıdır. Aynı yerden yapılması zorunlu ise aynı noktada vatandaşların karşı karşıya gelerek yoğunluk oluşturmaması için giriş/çıkış için ayrı koridorlar oluşturulmalıdır.
  3. Pazar yerleri/alanında sergitezgah ve/veya tahtalar araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir.
  4. Pazar yeri/alanına içerdeki esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınmalıdır.
  5. Pazar yeri/alanı içerisinden vatandaş çıktıktan sonra içeriye vatandaş alınarak içeride sürekli aynı sayıda vatandaşın bulunması sağlanmalıdır.
  6. Bu amaçla pazar giriş noktaları oluşturulmalı; bu noktalarda bekleyecek vatandaşların beklemesi için bir koridor oluşturulmalı ve koridorda bekleyen vatandaşlar arasında en az 2 metre mesafe bırakılmalıdır.
  7. Pazarlardaakşamüstü yoğunluk oluşmasının engellenmesi için vatandaşlarımızın akşam saatlerini beklemeden alışverişlerini yapmaları sağlanmalıdır. Bu dönemin özel bir dönem olduğu belirtilerek pazarların sabah saatlerindenitibaren açık olduğu hususu belediye merkezi yayın sistemleri, camiler ve kolluk araçlarından sürekli anons edilmelidir.

Bu karara uymayanlar hakkında “Emre Aykırı Davranış” fiilini düzenleyen 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32/1. Maddesi gereğince yaptırım uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.