Adana Habercisi

ADANA’DA 7 AYDA 925 ÇOCUK HAK İHLALİ

ADANA’DA 7 AYDA 925 ÇOCUK HAK İHLALİ
184 views
06 Temmuz 2019 - 12:17

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz. İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu’nun hazırladığı Adana Çocuk Hak ihlalleri raporuna göre son 7 ayda sadece Adana il merkezinde 925 çocuk hak ihlali tespit edildiğini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına başvuran HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz şöyle dedi:

“İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi son 7 aylık Adana Çocuk Hak ihlalleri raporunu 1 Temmuz 2019 tarihinde açıklamıştır. Özel ve kamu kuruluşları basın taraması ve derneğe yapılan başvurular ile derlenen rapora göre; son 7 ayda sadece Adana il merkezinde Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 644’ü kız çocuğu 281’i erkek çocuğu olmak üzere toplamda 925çocuk hak ihlali tespit edilmiştir. Raporda yer alan verilere göre; 361 kız çocuğu ve 136 erkek çocuğu cinsel istismara, 125 kız çocuğu ve 65 erkek çocuğu aile içi şiddete/kötü muameleye maruz bırakılmıştır.3 kız çocuğu ve 6 erkek çocuğu adli olaylarda, 1 kız çocuğu yangında, 4 erkek çocuğu ise suda boğularak hayatını kaybetmiştir. 1 kız ve 2 erkek çocuğu intihar etmiş, 69 kız ve 26 erkek çocuğu intihara teşebbüs etmiştir. 27 erkek çocuğu toplumsal olaylarda gözaltına alınmış, 82 kız çocuğu ve 15 erkek çocuğu alıkonulmuştur. 2 kız çocuğu ise tecavüze uğramıştır.

Çocuk hakları, dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakları içermektedir. Türkiye’nin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi196 ülke tarafından onaylanmasıyla, taraf olan ülke sayısının en yüksek olduğu sözleşmedir. Sözleşmeyegöre “çocuğun yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkı, katılım hakkı, ayrım gözetmeme, güvenli bir ortamda büyüme hakkı” şeklinde temel ilkeler üzerinden yükümlülükler belirlenmiştir. “

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz’ün    Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazılı yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1.      Bakanlığınız çocuk hak ihlallerini engellemek konusunda ne tür çalışmalar yapmaktadır?

2.      Bakanlığınız hak ihlaline uğrayan çocuklar ile ilgili ne tür çalışmalar yapmaktadır?

3.      Bakanlığınızın çocuk hak ihlallerini içeren bir veri tabanı var mıdır? Var ise son 10 yıla ait çocuk hak ihlalleri verilerinin il, yaş, cinsiyet ve ihlal konusuna göre dağılımı nasıldır?

4.      Hak ihlali yaşayan göçmen/sığınmacı/mülteci çocuklar ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

5.      Son 5 yıl içinde toplumsal olaylar gerekçesi ile gözaltına alınan, tutuklanan ve/veya hakkında adli kontrol tedbiri uygulanan çocuk sayısının il, yaş ve cinsiyet bazında dağılımı nasıldır?

6.      İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nin Çocuk Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapordan haberdar mısınız? Raporda bahsi geçen ihlaller ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.