Adana Habercisi

81 BARO’DAN İKTİDARA AVUKATLIK KANUNU UYARISI

81 BARO’DAN İKTİDARA AVUKATLIK KANUNU UYARISI
21 views
19 Mayıs 2020 - 17:19

Türkiye Barolar Birliği ve 81 il Barosu, iktidarın Avukatlık Kanunu’nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesini istedi.

Baroların yapısının değiştirilmesi taslağına tepkiler devam ediyor. Türkiye Barolar Birliği ve 80 il Barosu, iktidarın Avukatlık Kanunu’nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesini istedi. Yaptıkları ortak açıklamada, “Girişimleri doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini talep ediyoruz” denildi.  

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:  

“BASINA ve KAMUOYUNA

Ülkemiz aylardır Corona virüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise Avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz. 

İleride, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır.

Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır.

Kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla.”

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.