Adana Habercisi

“4 BİN YILLIK HEYKEL ADANA’DAN KAÇIRILDI”

“4 BİN YILLIK HEYKEL ADANA’DAN KAÇIRILDI”
222 views
02 Eylül 2019 - 3:26

“Sanatın Aktüel Tarihi” adlı kitabın Yazarı ve Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, 1882 yılında Adana’da Tepebağ Ortaokulu olarak bilinen yapının Amerikalı misyonerler tarafından inşa edilirken, bilerek derin bir temel kazıldığını ve Tepebağ’ın toprak altındaki tarihi eserlerine ulaşılarak Montgomery isimli misyoner rahibin bir Roma kalıntısı arasında, 35 cm. boyunda bazalt bir heykel bulduğunu belirterek,”Bay Montgomery heykeli bir patates çuvalı içerisinde Mersin’de bekleyen İngiliz gemisine koyarak İngiltere’ye kaçırdı” dedi.

Uygur,  1882 yılında Asar-i Atika kanununun çıktığını ve artık Türkiye’den müzenin izni olmadan tarihi eser çıkartmanın yasak hale geldiğini ifade ederek, “Adana’da Tepebağ Ortaokulu olarak bilinen yapı Amerikalı misyonerler tarafından inşa edilirken, bilerek derin bir temel kazılıyor ki, Tepebağ’ın toprak altındaki tarihi eserlerine ulaşılsın. Ve Montgomery isimli misyoner rahip bir Roma kalıntısı arasında, 35 cm. boyunda bazalt bir heykel buluyor. Heykeli bir patates çuvalı içerisinde Mersin’de bekleyen İngiliz gemisine koyarak İngiltere’ye kaçırıyor. British Museum doğu dilleri uzmanı Dr. Samuel Birch heykelin üzerindeki yazıyı okuyunca 4000 yıllık olduğunu ve bir hemşireye ait olduğunu çözüyor. Adı da Satsneferu’ymuş. Montgomery heykeli bir müddet Londra’da sakladıktan sonra Newyork Metropolitan Müzesine hediye ediyor” dedi.
Şimdi eserin Metropolitan Müzesi’nin Kilikya Bölümünün en nadide eseri olarak sergilendiğini söyleyen Uygur, “Biz bu bilgilere 1921 tarihli Metropolitan Müzesi Bülteninden ulaştık. Müzenin eserin Adana’dan kaçırıldığını açıkça ifade etmesine ve biz Adanalıların heykelimizin gelmesi için Altınoran, belediye işbirliği ile 2010 yılında 10 bin imza toplamamıza rağmen, Satsneferu’nun yasal yollardan geri istenmesi mümkün olmamıştır” diye konuştu.
Belgelerde heykelin Türkiye’den kaçırılış öyküsü anlatıldıktan sonra, böyle önemli bir eseri müzeye hediye eden Bay Montgamery bir “kahraman” olarak gösterildiğine dikkat çeken Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, “Bizde ise onu geri getirebilecek bir kahraman çıkmamıştır” şeklinde konuştu.

TEPEBAĞ ANADOLU  LİSESİ TARİHÇESİ

Okulun ilk binası 1880 yılında, cadde üzerindeki bina ise 1914yılında inşa edilmiştir. Okul, Amerikan misyonerlerinin kurmuş olduğu bir vakıf tarafından, Hıristiyan dini esaslarına dayalı olarak “ Amerikan Kız Koleji” adı ve işleviyle öğretime başlamıştır.

1927 yılına kadar “Amerikan Kız Koleji” olarak öğretimini sürdürmüştür. 1927 yılında kolejde okuyan bir Müslüman kızın Hıristiyan dinine geçmesi sonucu çıkan olaylar nedeniyle “Amerikan Kız Koleji’ne son verilmiş ve bu tarihten itibaren, bugünkü Milli Eğitim Bakanlığı, o günkü “Maarif Vekilliği” emrine girmiştir.

1927 yılında “Adana Muhtelif Orta Mektebi” adı altında Adana’da ilk ortaokul olarak eğitim ve öğretime başlamıştır. 1937-1938 yılında, şimdiki “İstiklal ortaokulu” eğitim öğretime başlayınca okulun adı “Birinci Ortaokul” olarak, 1950-1951 eğitim öğretim yılından itibaren de “Tepebağ Ortaokulu” olarak isim değişikliğine uğramıştır.

1976 yılında, iki kattan oluşan, “İşlik Binası” hizmete girmiş oluıp, bu bina 1982 yılında sınıf ve laboratuar olarak, 1988 yılında da, doğudaki eski binanın boşaltılması üzerine, idare odaları ve sınıf olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 Okula 1994-1995 eğitim-öğretim yılında, 12 derslik ve iki laboratuardan oluşan, yeni bir bina yapılmıştır. Bu tarihten itibaren eğitim-öğretim bu yeni binada yapılmaktadır. Doğu ve batıdaki binalar kullanılmamaktadır. Bu binalar “anıt Eserler” statüsünde olduğu için yıkımlarına izin verilmemektedir.

KÖŞE YAZARLARI

Copyrights © 2019 Adana Habercisi Gazetesi Bütün hakları Saklıdır.